Головна Контакти Карта сайту




12 October, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Яків Гольденберг: Влада знижує якість освіти

27.07.2010, 13:52/ Коментарі
Яків Гольденберг, Інститут лібералізму /
Версія для друку
"Практичне виконання одного з розділів програми ПР, або "Назад, до Росії"

З’ясувалося вже не тільки для лібералів, яким чином здійснює практичну діяльність у галузі освіти нинішня влада. У цьогорічному вступному циклі курс був узятий на класичний совковий принцип: штучне створення черг і надання найбільш рівним у чергах очевидних пільг. Завдяки диявольськи продуманим операціям відомства Діми Табачника багато "звичайних" ("малих", "пересічних", як полюбляв казати п. Ющенко) українців, що мали прекрасні показники тестування, не зможуть долучитися до вищої освіти. Відповідно "мажори" та хабародавці, не обов’язково розумні, скоріше навпаки, отримають таку можливість, і скоро можуть поповнити ряди "проффесорів".

Як казав Володимир Климчук, "з думою про народ"…

Згадаємо нашу лютневу критику програми Януковича. Найбільш дрімучою в програмі була освітня частина. Перегляд участі в Болонському процесі, відмова від єдиного реального антикорупційного досягнення країни, - системи обов'язкового зовнішнього тестування,- це, на наш погляд, було відображенням бажання повернутися до оцінки гаманців батьків абітурієнта, а не його здібності та ерудиції. Заявлена автономія університетів стала пустим гаслом. Популістична пропозиція Януковича на законодавчому рівні збільшити кількість бюджетних місць у державних вишах до 75%, тобто у 1,5 рази, компрометувала саму ідею автономії (з іншої сторони, п. Табачник, що впроваджує програму, робить усе для зменшення держзамовлення та кількості студентів узагалі, хоча останнє є справа попиту, пропозиції, а також, про що ніхто не задумується, самих устремлінь молоді до освіти, але ніяк не держави). Доступна освіта передбачає перетворення ПТУ та технікумів країни на профільні коледжі та передачу їх на баланс місцевих рад. Одначе він обіцяв компенсацію роботодавцям, котрі працевлаштовують молодь, за рахунок зменшення відрахувань із зарплати молодих фахівців до пенсійного та інших обов'язкових фондів протягом перших трьох років після працевлаштування випускника ПТУ. Та навіть у Союзі, досвід якого так полюбляє ПР, до 50% матеріально-технічної бази ПТУ оновлювалось за рахунок підприємств, зацікавлених у підготовці спеціалістів. Коментарі щодо наполеонівських планів входження наших університетів до рейтингу 500 найпрестижніших університетів світу просто зайві. Скорочення шкільної освіти до 10-11 років – крок назад, якщо врахувати обсяг необхідних знань, що збільшується. І яких абітурієнтів отримають університети за такого скорочення!?

Нині, після півріччя перемоги Януковича, можна дещо поправити п. Карасьова, який сказав, що Янукович перший з президентів вирішив, що нам треба наздоганяти Росію. Він, думаючи про це чи ні, знижуючи рівень освіти, "наздоганяє", спускаючись униз.
Дещо допомогли боротьбі з Семиноженком та Табачником преса, ряд фахівців, у тому числі голова парламентського комітету п. Полохало. "Семиноженко намагається повернути назад той процес, який вже став незворотнім і який сприймається позитивно і батьками, і випускниками шкіл …вступ за сертифікатами незалежного зовнішнього оцінювання є дуже важливим механізмом реалізації конституційного права громадян на рівний доступ до вищої освіти. Талановиті учні мають можливість вступити до вищих навчальних закладів без будь-яких хабарів, виключно на підставі незалежного зовнішнього оцінювання…. віце-прем’єри вже намагаються реалізовувати програмний постулат Президента, який, на мій погляд, є регресивним, реакційним, антиосвітянським і таким, що позбавляє права рівного доступу до освіти".

Відмінити тестування їм поки що не вдалося, і Семиноженко "пішли", але різні перепони на шляху абітурієнтів установили.

Моя онука, маю надію, піде до вишу, коли цієї гоп-компанії вже давно не буде при владі, а поки що з Інтернету дізнався про ряд яскравих фактів. Якщо під час вступної кампанії 2009 року проблемою №1 були пільговики, то нині абітурієнти вистоюють у величезних чергах до приймальних комісій. За ініціативи Міністерства освіти і науки термін прийому документів у виші скоротився до двох тижнів (минулорічні вступники мали місяць). Наказ № 706 “Про державне замовлення на підготовку та випуск фахівців з вищою освітою у 2010 році” Табачник підписав тільки 16 липня, тобто вже після офіційного старту вступної кампанії. А представникам вузів через сайт МОН пропонували приїхати до Києва 19 та 20 липня, щоб отримати дані щодо обсягів держзамовлення. На спеціальності, які вимагають творчого конкурсу чи внутрішніх іспитів (пожежники, фізкультурники, міліціонери) відвели тиждень. Нічим іншим, як знущанням над людьми, назвати це не можна.

"Окрасою" півріччя панування ПР стали сварки, бійки, загони міліції біля приймальних комісій. У Наргоспі за те, щоб подати документи за 5 хвилин, брали 300 гривень. За проникнення всередину будівлі Національного медичного університету ім. О.Богомольця у білому халаті студенти брали всього 100 грн. У сумнозвісній Податкової академії в Ірпені комісія приймала одну людину майже годину. "Мажорних" дітей хоч відбавляй. Вони заходили з батьками за ручку, без черги.

– Київський національний університет Т.Шевченка запропонував робити он-лайн реєстрацію, – розповідає голова правління громадської мережі “Опора” Ольга Айвазовська. – Після того абітурієнт приходить, і йому потрібно витратити лише 15 хвилин на подачу документів… Одна з абітурієнток, яка вступала до Київського національного торговельно-економічного університету, вистояла в черзі 10 годин. Вона планувала подати документи одразу на дві спеціальності, що дозволено умовами прийому. Поте в приймальній комісії їй відмовили і запропонували написати заяву лише на один фах, а на наступний день прийти повторно, вистоявши таку саму чергу, щоб подати документи на іншу. Це є прямим порушенням прав абітурієнта… Є випадки, коли одночасно пропонується писати заяви на державну форму замовлення і на контракт. Це пряме порушення права абітурієнта. Адже спочатку формується конкурс загальний, а потім ті, хто не пройшов на державне замовлення, мають право навчатися на контракті.

Не можу стверджувати, що в Росії повністю втрачена система освіти (все-таки столиці стягують інтелект із усього СНД: МДУ досі на 112-му, а СПбУ- на 442-му місці в списку 500 світових університетів), та скорочення освіти середньої (яка на сьогодні може вважатися початковою для подальшого оволодіння світовою премудрістю) призведе до майже синхронного занепаду наших країн. Може це й планується тими, хто відправляє дітей вчитися у престижні закордонні виші. Освічений малий прошарок вищих керівників і недоосвічена маса - це і є ціль?

Скоротити до 10-ти не вдалося нашим депутатам, а до 11-ти скоротити встигли. А ж зверталася до них моя онука, але її не почули:
"Шановна Верховна Радо!

Мене звати Оля, мені 9 років. Я вчуся у 4-му класі, і в мене до Вас прохання.
Дуже прошу Вас відсторонити з поста Президента України Віктора Януковича або хоча б одказати йому у бажанні відмінити тестування дітей при їх вступі у школу, гімназію, ліцей, університет і скоротити навчання у школі до 10 класів.
Пишу Вам цього листа, бо піклуюся про майбутнє своєї матінки України: про освіту, здоров’я, багатство, красу та про інше.
З великою пошаною,
Ольга Чорна
Київ, 08.02.10".


Ніхто нічого їй не підказував і текст не редагував, а виклала вірно й системно.
Не буду тут викладати хід парламентського обговорення, який в черговий раз довів неспроможність народних обранців, небажання вислуховувати не тільки дитячу, але й фахову думку.

Насамкінець дозвольте зробити деякі висновки.

1. На противагу "помаранчевій" владі, яка, за всієї внутрішньої протирічливості, спромоглася встановити деякі прогресивні новації, оглядалася на думку фахівців, "реставрована" посткомуністична, не звертаючи увагу ні на кого і ні на що, повертається до випробуваних, зручних для бюрократа та хабарника систем.

2. Практична відмова від поступу до освіти європейського зразка в Україні поставить нові перепони легалізації найкращих наших дипломів у західних країнах. Зате не буде жодних перепон для роботи наших фахівців в Росії.

3. Зменшення термінів середньої освіти направлене не тільки на зниження її якості. Твердження, що 12-річка призведе до того, що один рік ми не будемо мати прийому в виші, не відповідає дійсності. Насправді є достатньо бажаючих вчитися, окрім випускників. Справа зовсім в іншому. Може бути один дещо важкий рік для організації призову в армію та внутрішні війська, оскільки цих професійних структур (і підрозділів МЧС також) у найближчі роки не передбачається. Найголовніше, що дружня Росія також кожен рік чекає українських добровольців (поки що добровольців) для внутрішніх та зовнішніх воєн.

4. Ряд філій російських вишів в Україні також чекає випускників кожен рік.

5. Наостанок можна сказати, що і система проведення вступу до вузів, і головне, комплексні реновації системи освіти направлені на суттєве обмеження прав і можливостей української молоді.
 

Новини ЛДПУ:
Коментарі
Новини ЛДПУ
Лібералізм: теорія і практика
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet