Головна Контакти Карта сайту




12 October, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Ліберали приречені на перемогу

07.05.2006, 11:12/ Коментарі
Олег Байло /
Версія для друку
Заступник голови Ліберально-демократичної партії Яків Гольденберг дав інтерв'ю "Укрпартінформу" , в якому поділився думками про розвиток ліберального руху, бачення політичних процесів та партійну структуризацію після парламентських виборів.

"Ліберально-демократична партія України має п’ятнадцятирічну історію, ми одна з перших партій, яка з’явилася в країні. ЛДПУ завжди була активною учасницею всіх виборчих процесів, які відбувалися в ці роки в Україні. Останні дві виборчі парламентські кампанії ми входили до складу блоків - "Європейський вибір України" та "Команда озимого покоління". За своїм ідеологічним наповненням ці блоки були ліберальними.

Я вважаю, що ми спрацювали тоді непогано, хоча, звичайно, отримали малувато голосів на свою підтримку, але на той час це було більш ніж нормально.

Під час останніх виборів до Верховної Ради склалася трохи інша ситуація: спочатку нам вдалося згуртувати ліберальний блок, який так мав і називатися. Ми завжди мріяли, щоб такий блок створювався не на базі якогось проекту, а на базі ліберальної ідеології, яку сповідують партії-союзниці. До цього блоку мали намір приєднатися Ліберальна партія та Партія правозахисту.

Але через позицію Ліберальної партії, яка прийняла рішення йти окремо, блок не відбувся. Те, що вийшло з їхнього самостійного походу, вам відомо. А ми вирішили взагалі не брати участі у виборах. Бо не хотіли створювати конкуренцію тим двом ліберальним силам, які балотувалися у парламент - Ліберальна партія і "Віче". Ми розуміли, що окремо вони не мають жодного шансу, і поповнювати список невдах нам не хотілося. По-друге, у нас були певні зобов’язання перед колегами по регіональних блоках.

В результаті у столиці ми в складі Громадського активу Києва пройшли до міськради і до рад семи районів. Окрім того, ми отримали представництво ще у декількох містах України.

На мою думку, ми вчинили правильно, не беручи участі у парламентських виборах, враховуючи постійні зміни правил гри, які вносилися навіть в розпал передвиборчої кампанії, - це могло зіграти із нами злий жарт.

До того ж постійні заяви можновладців щодо необхідності підвищити прохідний бар’єр викликають досить небезпідставні побоювання стосовно збереження демократичного устрою країни. Ми вважаємо, що цей бар’єр необхідно знижувати, а не підвищувати. Адже існує ще один бар’єр - майновий, яким по суті є грошова застава.

Більш доречним, на наш погляд, є обов’язкове обстеження психічного здоров’я кандидатів та введення вікового обмеження, щоб, наприклад, не обиралися 120-річні депутати.

Інших бар’єрів не повинно існувати, крім підвищених вимог до кандидатів. Від цього демократія лише виграє, щоб кожна досить велика група виборців, не менше тридцяти тисяч, мала своє представництво у Верховній Раді. А парламентська більшість завжди складеться.

Скільки б не було сьогодні різних розмов, виступів і заяв щодо створення парламентської коаліції, ця ідея вірна. Політреформа пішла, хоч вона має дуже багато недоліків, які ще будуть довго проявлятися, але напрямок правильний.

В Україні починають формуватися демократичні засади цього процесу, і саме вибори на пропорційній основі можуть привести до створення нормальних партій і нормального виборчого процесу.

Інша справа - не формалізувати саме поняття "коаліція". Потрібно створити більшість, яка спроможна сформувати уряд і підтримувати його певний час, за який може проявитися потенціал сформованого Кабінету Міністрів, і, безперечно, нести повну політичну відповідальність за його дії.

Якщо парламент неспроможний створити уряд, то мають відбутися нові вибори, і це нормальний процес.

А щодо можливих форматів коаліції - "помаранчева" чи "широка", то мені здається, що та коаліція, яка започаткувалася півтора роки тому, ще не вичерпала можливостей спілкування, і вона все одно буде.

Однак внаслідок низької політичної культури і нерозуміння, як має відбуватися цей процес, і виникає занадто багато непотрібних розмов навколо цієї теми. Те, що майбутні партнери поливають один одного брудом, то саме це і є наслідком низької політичної культури.

А щодо партій, які не потрапили до законодавчого органу, чесно кажучи, я хотів, щоб і КПУ також не пройшла, хоч з іншого боку - занадто мало партій сьогодні у ВР. Безперечно, хотілося, щоб до парламенту пройшла сила, яка репрезентує ліберальну ідею, але поки що цього не сталося.

Наші давні партнери - НДП сьогодні переживають важкі часи. Мені трохи прикро, що шановна Л.Супрун вимушено взяла на себе таку ношу, як виконання обов’язків голови партії. Вона багато робить для своєї партії, але останні ініціативи, зокрема, підтримка досить сумнівної Коаліції "За диктатуру закону", не видаються вдалими. Це не структура, а політична тусовка, і те, що вона бере її під своє крило, як на мене, не зовсім личить політику такого рівня.

Щодо інших сил, то, зокрема, Ліберальна партія програла повністю. Трішки взяли в Києві і Кіровограді, і саме, мабуть, через кіровоградський осередок ЛПУ відмовилася від створення ліберального блоку. Їхній програш, на мою думку, прискорить розпад цієї структури. Там є досить багато серйозних професіоналів, зокрема, в київській організації, і ми будемо раді їх бачити в своїх лавах.

Нам було зрозуміло із самого початку, що "Віче" не пройде до ВР. І.Богословська досить добрий економіст, але як політик, на мою думку, слабка. За рахунок харизми та можливостей доступу до телеефіру "Віче" змогло отримати певну електоральну підтримку, але не можна перемогти, лише продукуючи проектне бачення. Передвиборча кампанія "Віче" - це рецидив проектного мислення.

ЛДПУ буде і надалі працювати над розвитком і укоріненням ліберальної ідеї в українському суспільстві. Ми готові працювати у цьому стратегічному напрямку з партіями-союзницями, і впевнений, що ми приречені на перемогу".
 

Новини ЛДПУ:
Коментарі
Новини ЛДПУ
Лібералізм: теорія і практика
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet