Ліберально-демократична партія України
https://www.ldpu.org.ua/ukr/liberalism/sos-/

Яків Гольденберг: Дещо про коректність соціологічних досліджень та специфіку повідомлень у твіттері

05.02.2019, 10:05
Зазвичай не висловлював свої думки щодо соціологічних досліджень відносно симпатій виборців, бо знаючи наші реалії, завжди ділив бажані замовниками цифри на два, а похибку множив на чотири.

Та з приводу політологічних тенденцій у соціумі почитати було би цікаво. Нечасто пишуть про таке. І нещодавно наша пресова служба надіслала мені опитування такого собі Центру соціального інжинірингу РАНД щодо симпатій наших громадян до тої чи іншої ідеології. Опитування йшло під девізом "Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019". Тобто організатори опитування начебто хотіли виявити, або яких напрямків партії, або яка ідеологія в динаміці позитивна, або якої ідеології кандидата в президенти громадяни хотіли би бачити. Питання складне…

Виявляється, що ідеології "лівих" (соціал - демократів та соціалістів разом, чомусь без комуністів) стали популярнішими за сім місяців з 22,5 до 37,5 відсотків (!). Що призвело до такого результату, окрім наближення виборів, невідомо. Далі, кандидат у президенти має бути лівим з вірогідністю аж 41,7 відсотків.

Організатори стверджують, що лівішають "самі політики, обіцяючи вирішити нагальні соціальні та соціально-побутові проблеми, що ускладнилися через підвищення тарифів на газ і зростання комунальних тарифів". Можливо, але обіцянки владоможців, які зараз ніяк не ліві, ці обіцянки не такі вже й погані, хоч і не дуже реальні, а обіцянки п.-тов. Капліна просто смішні. Також кажуть, що ліва ідеологія стає популярною у Європі, що якось передається в Україну. Зростання рейтингу Капліна начебто стало відчутним після того, як він узяв участь у з'їзді Партії європейських соціалістів. Дивимось в оперативних рейтингах – не більше 0,4 відсотка. А похибка дослідження 3,5 відсотка.

Та головна хибацього цілком зрозумілого дослідженні - не прив’язка до виборів. Перелік сам по собі є некоректним у сенсі саме политології. Помірний (демократичний) та радикальний націоналізм разом зібрали 15,7 відсотків, християнська демократія – 7,5, а ліберальна – нижче похибки. Консерватизму узагалі немає внаслідок відсутності у вихідному переліку. А це ж один із основних напрямків у політології. Демократичний чи недемократичний націоналізм не є політологічними термінами взагалі. Звичайно, можуть бути ознаками осіб та структур режиму чи опозиції. Сумнівність опитування ми вбачаємо не тільки у недостатній політологічній підготовленості соціологів, але і громадян узагалі, бо навчання політології у нас почалося у вишах тільки чверть століття тому.

З опитуванням була пов’язана така подальша історія. Наша прес-служба просила від мене експрес-реакцію, і я сказав, розуміючи, що це псевдонаукове дослідження готувалося під вибори, що насправді у нас в країні не під саме ці вибори "за фактом реально консервативні монополістичні кола протоеліти створили популістичні партійні проекти з невизначеною політичною ідентифікацією". Тобто великі партії (важковаговики),не визначені як праві чи ліві, аза фактом праві, та за лексикою ліві, до того ж, наслідуючи певним чином соціальну державу, мають зберігати ті чи інші соціальні пільги. "За суттю консервативні, але історично змушені продовжувати систему соціальної держави. Щоправда, соцпакет має тенденцію до схуднення". Тобто пенсійний фонд не може забезпечити виплату скудних пенсій, на черзі монетизація пільг. "Так і переваги активних українців, які в змозі щось сказати про них, надто умовні. Скоріше за все, нині переважають тенденції патріотичні та почасти націонал-демократичні, але це не політологія".

Очевидно з цього повідомлення, що саме на часі посилення діючих та створення нових ідеологічних партій, про що ми нагадуємо суспільству постійно. Відповідно ЛДПУ, маючи перспективну горизонтальну (кокусну) структуру, подібну структурам основних партій США, максимально готова до змін.

Коротке, як має бути, повідомлення прес-служби партії на хештезі #Вибори2019, де кожний твіттеровець пише, що попало, було таке: "По факту монополістичні кола протоеліти формують популістичні партійні проекти з невизначеною політичною ідентифікацією. По суті консервативні, але історично вимушені продовжувати систему соцдержави. Правда, соцпакет має тенденцію до схуднення". Далі слова "обгортка-патріотична" та карикатура щодо підкупу громадян, в усякому разі, надання їм крихт великого батона (навіть не золотого).

Пізніше я отримав відгук від нашого молодого симпатика
Івана Тарасова з Тернополя, який не дуже зрозумів поєднання в коротенькому пості виборів, наукової термінології та карикатури. Дисонанс дійсно. Хоча під хештег виборів підходить.

Для ясності в термінах більш наукових, які Іван називає фразеологізмами, ми з вамитрохи поговорили. Тепер разом із ним запрошуємо активних ідеологічних громадян – майбутніх лідерів кокусів, партії та політикуму.
© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet