Головна Контакти Карта сайту




10 December, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Дослідницька група Інституту лібералізму:План перемоги та сучасні геополітичні виміри

13.10.2024

Дослідницька група Інституту лібералізму /
Версія для друку
Нещодавно Президент України Володимир Зеленський виступив на засіданні Радбезу ООН та з трибуни асамблеї. Також відбулася зустріч у форматі "Група семи" + Україна, під час якої понад 30 країн і Євросоюз ухвалили Спільну декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України.
Зеленський представив США План перемоги України. Наскільки на сьогодні відомо,- це безпекові гарантії Україні, її місце в геополітиці, військова фінансова підтримка, продовження вторгнення в Курську область для забезпечення територіального розміну.
У Держдепі США готові до переговорів, заявив речник Метью Міллер, та водночас план передбачає дії партнерів. Сьогодні США не готові допомогти Україні збивати ворожі ракети, як роблять в Ізраїлі, та дозволити вести вогонь по території рф американським озброєнням Звичайно, Ізраїль є найближчим союзником США поза НАТО, а Україна має лише угоду, яку може легко змінити майбутній президент.
Зеленський зустрівся в Білому домі з Байденом і Гарріс. Він переконував адміністрацію Байдена, що Україна зможе перемогти у війні, якщо США та інші країни значно і швидко збільшать військову допомогу.
Треба було підтвердити американську підтримку України обома великими партіями США перед президентськими виборами. Тому, незважаючи на деякі взаємні контроверсійні заяви (вершиною була заява спікера Палати представників Конгресу США Майка Джонсона (який останнім часом взагалі демонструє традиційний ізоляціонізм і висловлюється проти допомоги Україні) із зверненням до президента Зеленського з вимогою усунути з посади посла Оксану Маркарову через "втручання у вибори в США", що полягало всього лише в організації офіційної поїздки Зеленського на завод у Пенсільванії), Зеленському вдалося організувати зустріч із Трампом. Раніше Трамп критикував фінансування, яке США надавали Україні, і заявляв, що швидко припинить війну. Після зустрічі Трамп заявив, що "багато чому навчився", але повторив, що справедлива угода можлива. Він не сказав про "мільярди, які доведеться повертати" та оцінив, які "колосальні труднощі" переживає Зеленський. Трамп провів Зеленського до авта, що начебто було найвищим виявом поваги. Менше з тим, на сьогодні у виступах Трампа, який із зрозумілих причин зосереджений на внутрішніх проблемах (до того ж нині має меншу кількість радників-геополітологів, ніж вісім років тому), ми не бачимо розуміння того, що гібридна світова війна давно ведеться, а вісь зла вже відома всім, і проти неї сили добра діють недостатньо. Зрештою, не тільки у його виступах і діях,- ряд лідерів вільного світу з різних причин недостатньо робить для поразки сил зла.

На 25-ту зустріч "Рамштайну", першу на рівні лідерів, мав бути представлений План перемоги. Також там новий генсек НАТО Марк Рютте мав обговорити з президентом США Джо Байденом питання дозволу застосовувати далекобійну зброю по військових обʼєктах у росії. Поки що засідання відкладене, а Зеленський виклав План перемоги, дуже оперативно зустрівшись із кожним європейським лідером окремо.
The Economist прямо каже, якщо Україна та її союзники хочуть перемогти, вони повинні мати сміливість визнати, що на даний момент програють. Можливо, навіть з урахуванням вторгнення в Курську область. Наступ на сході України коштує росії величезних втрат. Але путіна це не дуже хвилює, як не хвилюють хамас втрати "палестинців", або хізбаллу – втрати ліванців. Вкотре знищена частина української енергоструктури. Україні, навіть за деякої допомоги союзників, важко оперативно навчити достатню кількість військових. Мало хто розуміє, що, навіть із урахуванням допомоги Заходу співвідношення використання артилерійських боєприпасів на полі бою скоротилося порівняно із зимою 2024 року з 1 до 8 усього лише до 1 до 3. Співвідношення сил піхоти в обороні - майже 1:9 на користь ворога.
Не один раз відзначалося (у тому числі https://www.ldpu.org.ua/liberalism/65c859e859ba6/, https://www.ldpu.org.ua/liberalism/6657f8cee5b1f/), що світ знаходиться в стадії гібридної світової війни. Вісь зла,- Москва, Тегеран та його проксі, Пхеньян,- давно перейшли на воєнні рейки, не зважаючи на потреби власного населення.
Хоча основна гаряча фаза цієї гібридної війни і точиться в Європі, вона не може вважатися тільки європейською тому, що в ній задіяні північна корея, іран, певним чином Китай (щодо Китаю поговоримо окремо). Частина цієї війни також проходить в Азії – Ізраїль, Сирія, Ліван, Ірак, і Африці – Йемен та ряд країн, що користуються допомогою російської приватної армії.
Специфіка ще й у тому, що відносини між країнами досить різні. Немає спільних фронтів, ТВД. На жаль, лідери вільного світу з різних причин не можуть постійно і чітко визначати діючу "вісь добра". НАТО допомагає Україні, що не є учасником блоку, але, як сказано вище, недостатньо. Деякі західні союзники шукають привід, щоб перенаправити кошти з України на внутрішні потреби. Німеччина планувала скорочення такої допомоги в бюджеті на наступний рік, щоправда, після зустрічі лідерів начебто буде її продовжувати.
Постійно лунають на Заході пропозиції зменшити допомогу Україні та Ізраїлю. Зате північна корея та іран успішно постачають озброєння росії. Іран поставив росії балістичні ракети Fath-360, поки що без мобільних пускових установок. Проксі ірану хамас та хізбалла воюють з Ізраїлем, який, як сказано вище, є союзником США поза межами НАТО.

Росія не в стороні не тільки в Сирії чи Африці, але й у війні хамасу, хизбалли та йеменських хуситів з Ізраїлем. Є інформація про надання росією ірану ядерних технологій. Росія брала участь у підготовці хамасу та хізбалли, постачала ПТРК "Корнет" та інше озброєння, в тому числі протикорабельні ракети "Яхонт", хізбаллі (склад яких Ізраїль нещодавно знищив), а зараз веде переговори з хуситами про передачу їм цих ракет. Російські військовослужбовці допомагають хуситам в якості радників. Продовжується кампанія саботажу і підривної діяльності, спрямована на Європу. Росія проводить квазі-приховані операції: атакує залізниці, склади та інші ключові логістичні об'єкти, наймаючи місцевих злочинців або біженців в якості геополітичних "тимчасових підрядників" здійснює підривну діяльність у США, особливо перед виборами.

Україна нарешті приділяє дуже велику увагу дипломатичним перемовинам з великими країнами (нейтральними в лапках чи без). З точки зору геополітики дуже важливо відірвати їх або від певної допомоги росії, або від показного нейтралітету.

В результаті агресивної війні росії проти України здійснюються реальні геополітичні зміни. Переможцем може виглядати Китай (суттєво послаблюється варварський друг-суперник), переможеною — росія.
В той же час Індія знаходиться як би між двома стільцями. Зараз влада України вважає, що Індія може стати посередником у мирних переговорах з росією. Індія є глобальним гравцем, що офіційно займає нейтральну позицію. Індія надає Україні артилерійські снаряди через європейські країни, в той же час експортує в росію мікрочіпи, мікросхеми та верстати, отримує від росії ЗРК С-400, які розгортає вздовж кордонів з Китаєм і Пакистаном. Також Індія збирається побудувати два атомні підводні човни і придбати 31 американський безпілотник MQ-9B дальнього радіусу дії для стримування військової активності Китаю в регіоні Індійського океану.

Захід вважає, що має докази постачань зброї у рф із Китаю. Російська компанія ІЕМЗ "Купол" провела випробування нової моделі безпілотника "Гарпія-3" (G3) у Китаї за допомогою місцевих фахівців. У звіті, який "Купол" направив міноборони росії, описується успішне тестування та можливість масового виробництва безпілотників на китайському заводі. Міністерство закордонних справ Китаю у свою чергу заявило, що нічого не знає про цей проєкт, підкреслюючи, що Пекін має суворий контроль за експортом безпілотних систем. Також Китай заперечує, що передавав росії бронемашини типу ZFB-05. Зрештою, їх можна було отримати через посередників. Американський сенатор Мітч Макконнел (а потім і спікер Майк Джонсон) сказав навіть, що у вісь зла однозначно входить Китай. Як ми раніше констатували, Китай збільшив експорт до росії нітроцелюлози. Пекін купує російські енергоресурси зі знижкою. В той же час розміри російсько-китайського торговельного обігу ніяк не співмірні з торговельно-інвестиційним співробітництвом між Китаєм і Заходом.

За ідеями деяких глобалістів, виходячи з довгострокових змін клімату, і Європа може отримати шанс вирішити екзистенційні проблеми за рахунок послабленої росії, і китайці можуть претендувати на воду Байкалу, і північноамериканці можуть перейти через Берингове море. Тим більше росії треба було би співіснувати, не руйнуючи глобальну політичну й економічну системи.
Важливими для України були заяви ядерних держав Індії та Китая у відповідь на заяви та дії росії в ядерній сфері. Китай та Індія зацікавлені у тому, щоб росія обрала мир, поки путін не зайшов занадто далеко.
Пекін намагається не допустити повної поразки росії та має намір схилити на свій бік країни Латинської Америки, Азії та Африки. Якщо це вдасться, він пред'являтиме це як доказ підтримки свого плану "світовою більшістю". Китайський план заморожує конфлікт і містить умови, вигідні Москві. Просте припинення вогню спричинило б величезні ризики для України. Пауза дала б російським військовим час спланувати нові мобілізаційні зусилля, усунути оперативні недоліки та поповнити запаси зброї. Зеленський закликав Індію, Бразилію, Індію, країни Африки та Латинськой Америки посилити тиск на россию, щоби зупинити війну.
Захід має визнати, що скорочення фінансування України зараз не покладе край війні, та продовжувати зміцнювати потенціал протиповітряної оборони України, збільшувати постачання боєприпасів та іншої зброї, а також знімати обмеження на використання ракет великої дальності. Лише узгоджені зусилля можуть мати вплив на розрахунки путіна. Союзники мають домовитися про надійні гарантії безпеки для України. Нарешті, ми дочекалися заяви Байдена, що Україну потрібно запросити приєднатися до НАТО вже зараз, навіть якщо її частина окупована і, можливо, без формального перемир'я. Але серед учасників поки немає єдності у цьому питанні.
Реалізація Плану перемоги вимагає від Зеленського і західних лідерів дуже багатьох важливих речей. Є надії, що всі кроки до цього будуть здійснені.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
06.12.2024  09:32 / Заяви
З Днем ЗСУ!
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet