Головна Контакти Карта сайту
20 June, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

ВхідВітання з 25-річчям Конституції України

27.06.2021, 20:12/ Заяви
Версія для друку
Лише наприкінці п’ятого року незалежної України, після так званої конституційної ночі, у боротьбі з самим собою та з президентською владою український парламент спромігся прийняти Конституцію України.
Конституція 1996 року була визнана ліберально-демократичною за сукупністю дефініцій стосовно прав людини, але була надто суперечливою за гарантіями їх дотримання, декларативністю, надлишковими посиланнями на закони. Фактично, як і чекав тоді народ від влади, це переважно була президентська республіка.
Певні конституційні підвалини ще до отримання незалежності були зафіксовані в програмах перших політичних партій, у тому числі ЛДПУ. До прийняття першої Конституції ряд проектів обговорювався в експертному та політичному середовищі, але конституційна ніч довела, що час серйозних підходів законотворців ще не настав.
Процес був активізований владою в 2004 році та, за офіційними твердженнями, мав би рухатися в сторону демократизації, послаблення небезпек авторитаризму. Фактично ж змінами до Конституції була створена несистемна перехідна модель президентської республіки з дещо обмеженими правами президента, що призвело до подальшої політичної кризи.
У 2006 – 2009 роках було багато пропозицій "перезаснування" республіки. Фактично це було викликано недостатньо правильним заснуванням "другої" республіки без проведення парламентських виборів з одночасним прийняттям конституції у 1991 році.
У ті роки на сайті ЛДПУ працював інтерактивний проєкт конституції. Політичні сили тоді впевнилися в неможливості консенсусу щодо їх проектів, що підтвердило відсутність суспільних умов радикальних змін конституції.
Ми ж працювали не задля перетягування повноважень, а заради створення дієвого основного закону країни.
Після конституційного перевороту президента Януковича та трьох парламентських партій, відновлення Конституції України в 2014 році, отримання новоствореною партією президента Зеленського парламентської більшості конституційний процес розвивається переважно в напрямку обговорення питань здійснення народом як носієм суверенітету своєї влади. Ці питання потребують кваліфікованого обговорення фаховими конституціоналістами та політикумом, особливо тоді, коли навколо них здійснюється багато маніпуляцій.
Як і раніше, ми впевнені у тому, що ті чи інші протиріччя, що виникають, мають бути зняті природним шляхом гармонійного розгалуження повноважень влад, підвищення їх відповідальності, розвитку громадянського суспільства, демократії та самоврядування, а також просування до парламентської республіки.

Ми вітаємо з 25-річчям Конституції України всіх небайдужих до забезпечення конституційних норм та до подальшого гармонійного конституційного процесу!

Політична рада ЛДПУ
 

Новини ЛДПУ:
Заяви
Новини ЛДПУ
Лібералізм: теорія і практика
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet