Ліберально-демократична партія України
https://www.ldpu.org.ua/partners/round-table/5a2fd0d8019be/

Виступ голови ЛДПУ Якова Гольденберга на круглому столі в НАЗК 11.12.2017 року

09.12.2017, 16:51
Шановна Наталіє Миколаївно!
Шановні колеги – представники партій!


Дякую Вам, шановна Наталіє Миколаївно, за запрошення.

Більше року говорилося щодо спрощення громіздких звітів партій, у першу чергу тих, що не отримують державного фінансування, і тим більше - тих із них, що на даний час не ведуть фінансово-господарської діяльності.

Протягом року діалог не склався. Спільних з партіями комісій (робочих груп) не створено. Запрошень до реального діалогу ЛДПУ не отримувала.

Тому ще раз дякую.

НАЗК здійснює перевірку е-декларацій держслужбовців та керівників громадських організацій антикорупційного спрямування, тобто фізичних осіб. У той же час воно здійснює перевірку всіх партій, тобто юридичних осіб, що знаходяться "при владі", та тих, що до влади, як люблять казати, "рвуться". Таке об’єднання функцій концентрує в руках агентства владу, набагато могутнішу, ніж колись була у комісії партконтролю КПРС. До того ж таке об’єднання повноважень є несистемним. Скоріше, мають бути два контрольних органи.

Стосовно перевірок партій. Мали би перевіряти у першу чергу тих, хто має державне фінансування. Стосовно інших "небідних" час від часу взнаємо про конфіскації добрячих шматів коштів.

Є "не зовсім бідні", що видно по їхніх заходах, на яких просто не оприходують кошти. Наприклад, ми бачили у прямому етері лідера одної "нової" партії, що отримує від людей пачки доларів, батони хліба та ковбас, і начебто одразу все це використовує. Яка звітність буде у цієї партії?

А якою буде наша звітність, коли ми запросимо учасників певного заходу в якусь академічну аудиторію (з безоплатною орендою) або за хорошої погоди – на Співоче поле? Нульовою!

І з "нульовими" звітами маємо проблеми, що відволікають нас від роботи. Чи повинні працівники НАЗК вишукувати те, чого немає? Якщо немає відомостей про надходження коштів і відповідно витрат, не вимагайте громіздкого звіту. А працівники НАЗК беруть іще на себе прокурорські та слідчі функції, "запрошують" для надання пояснень.

Хотілося би, щоби всі зрозуміли, що бюрократичні формалістичні вишукування, що не мають жодного практичного сенсу, є переслідуванням.

Вимагання штрафів за висотані із пальців порушення є неправовою корупціогенною дією, державною корупцією, а якщо це вимагання вибіркове, то це є корупція політична.

Знані юристи (наприклад, п. Ключковський) наголошують на неправомірності розповсюдження методів контролю та покарання комерційних структур на громадські структури, які є принципово іншими суб’єктами права, та здійснення таким чином втручання держави в діяльність політичних партій, у порушення статей 5, 15, 36-ої статей Конституції України. Спроби примусити дотримуватися формально придуманої звітності порушують принципи верховенства права, утискують демократію. Законодавство не передбачає відповідальності обраних керівників громадських організацій, а вимоги положення не передбачають жодних санкцій.

Пропонуємо надавати інформаційні листи про відсутність фінансово-господарської діяльності. І все!

Наостанок щодо конференції, організованій Фондом Аденауера у лютому цього року. Кажуть, що багато партій не веде фінансово-господарської роботи між виборами, і це начебто означає фактичну відсутність діяльності. Це хибна думка, і я про це говорив. Насправді аналітична, організаційна, просвітницька діяльність у нас здійснюється. А у владних, грошовитих партій – буває, що ні.
© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet