Ліберально-демократична партія України
https://www.ldpu.org.ua/liberalism/667e410c3cc0b/

Український ліберал:Перший саміт миру відбувся, що далі…

28.06.2024, 00:50
Коли розпочиналися перші ініціативи України щодо організації міжнародних зустрічей заради досягнення миру у регіональних європейських форматах, деякі аналітики в Україні висловлювали скептицизм. Не можу сказати, що вони дотягували до експертів, та й останні, як казав Нільс Бор, це люди, що здійснили всі помилки, які можна здійснити у дуже вузькій області. Нині ініційований Україною саміт миру став глобальним, зібрав 101 країну та міжнародну організацію для обговорення можливих шляхів досягнення миру в Україні. Саміт став масштабним міжнародним заходом, який вперше в історії об'єднав значну частину світу, а не тільки Захід, для обговорення можливих шляхів досягнення миру в Україні.
Навіть і перед самітом було багато виступів щодо можливих змін позицій України під час роботи над проєктом рішення майбутнього саміту. Дехто вважав, що сама ідея будь-що провести саміт у 2024 році була помилковою. Тим більше, що у травневому проєкті рішення саміту не було навіть згадки слова "агресія". Та Україна завжди мала право відмовитися від підсумкового документа, який після редагувань не був би прийнятним для України. До того ж, президент Зеленський працював дуже активно і вмовив ряд країн Глобального Півдня не приставати до прикладу Китаю та погодитися взяти участь у саміті. Також він домігся посилити свою формулу миру її і повернутися до того, що саме український мирний план має стати основою завершення загарбницької російської війни. 9 червня Швейцарія розіслала усім країнам новий проєкт спільного комюніке, в якому йшлося саме про агресію рф проти України та було прописано, що основою сталого миру буде лише "таке рішення, що буде засноване на принципі поваги до територіальної цілісності і суверенітету усіх держав". Нове формулювання каже, що до уваги братимуть лише ті мирні пропозиції, які відповідають міжнародному праву та Статуту ООН. Також були видалені згадки про другий саміт, які натякали на запрошення Росії.
На Саміті розглядалися 3 з 10 пунктів Української формули миру: ядерна безпека, продовольча безпека та повернення українських полонених, заручників і дітей, викрадених Росією. Учасники погодилися, що українські АЕС, зокрема  Запорізька АЕС, мають працювати безпечно та захищено під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під її наглядом. При цьому ядерний шантаж неприпустимий. Крім того, продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам через порти Чорного та Азовського морів. Усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.
Саміт став кроком до досягнення справедливого миру, який ґрунтується на Статуті ООН та міжнародному праві. Широка міжнародна спільнота готова підтримувати Україну на цьому шляху. А путін, що досі намагається підірвати принципи західних інститутів та організовує регіональну і глобальну опозицію до Заходу, мав би перейти від мови ультиматумів до мови світової більшості. Тоді "присутність росії на другому саміті може свідчити про її рішення закінчити війну", - заявив Зеленський на прес-конференції.
До цього моменту, скоріше вже без путіна, веде ще важкий шлях.
© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet