Головна Контакти Карта сайту




20 September, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Український ліберал:Поки що не на воєнних рейках

29.05.2024

Український ліберал /
Версія для друку
Україна обіцяла партнерам почати наступ у 2025 році,- в кінці березня президент Зеленський заявив, що якщо ситуація на полі бою буде стабільною, Україна зможе озброїти та навчити нові бригади в тилу, щоб провести новий контрнаступ уже цього року. Поки що, попри величезні втрати, росія розширює фронти, продовжує тиснути; та її наступ на Вовчанськ захлинувся, хоча полонені рф і свідчили, що вони мали зайняти Вовчанськ за два дні.  Все це дається Україні дуже важко, і якщо би "сіра зона" була раніше "сформована" на території рф біля кордону з Харківською областю, було би набагато легше.
Після постійної нестачі боєприпасів, за словами президента, зараз уперше за роки війни жодна із бригад не скаржиться на нестачу снарядів. Так не казали навіть, коли Україна здійснила два великих наступи в кінці літа та восени 2022-го, незважаючи на перевагу росії в повітрі та артилерії. Коли після серії поразок російські сили перегрупувалися, підтягнули резерви та розпочали кампанію з перевагою в артвогні 12:1 та живій силі 10:1, західні боєприпаси дозволяли Україні підтримувати оборонний вогонь, щоб виснажити російський наступ та проводити локальні контрнаступи. Силам оборони вдалося навчитися робити кожну атаку успішною. Також Київ перейшов на тактику великої кількості запусків безпілотників-"камікадзе", що дало реальний ефект. Перевага росії в повітрі, арті та живій силі ще не знівельована, просто після важкої оборони стає легше. Велика затримка американської допомоги мала реальні наслідки, що підтвердив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг: "У росіян було набагато більше боєприпасів, а Україна була змушена нормувати їхнє використання. Українці продемонстрували величезну майстерність у захисті своєї країни".
Тепер, після відновлення військової допомоги США у розмірі $61 млрд у президента Байдена заявили, що допомога дасть Україні можливість контрнаступу у 2025 році. Радник президента США з національної безпеки Д. Салліван сказав, що незважаючи на схвалення нового пакету допомоги, у США очікують на військові "успіхи Росії в майбутній період" на полі бою, оскільки "не можна миттєво перемкнути рубильник", а з новою зброєю Київ зможе "втримати лінію" та "забезпечити протистояння" окупантам протягом 2024 року. Проголосувавши за пакет допомоги для України, США, нарешті, вирішили, що кремль має програти цю війну: не просто послабитись і втратити технічний і людський потенціал, щоби знівелювалися загрози для НАТО та інших країн, як фактично вважали раніше, а програти. На сьогодні ще до виборів вирішені внутрішні справи в США (протистояння традиційного ізоляціонізму та підтримки ліберально-демократичного ладу в світі).
США є лідером НАТО, окрім того, як ми вважаємо, мають певну відповідальність ще як ініціатори Будапештського меморандуму. Але досі у Вашингтоні цю війну вважали європейською, тобто саме Європа мала приділяти Україні більше уваги та надавати більше ресурсів. Можливо, вже після того, як Європа надала Україні більше допомоги, і було прийнято рішення США. Та хоча гаряча фаза цієї гібридної війни і точиться в Європі, вона не може вважатися тільки європейською хоча б тому, що в ній задіяні також північна корея, іран, певним чином Китай. З одної сторони, існує НАТО, до якого, враховуючи російську загрозу, продовжують вступати нові учасники. З іншої сторони,- вісь зла: росія, бєларусь, північна корея, іран та ряд його проксі, в тому числі хусити та деякі інші "супутники" на різних континентах (наприклад, венесуела). Специфіка гібридної війни ще й у тому, що відносини між країнами досить різні. Немає спільних фронтів, ТВД. Ми на даний час не можемо визначити виразно злагоджено діючу "вісь добра". НАТО допомагає країні, що не є учасником блоку. Північна корея та іран постачають із вигодою озброєння росії. Проксі ірану хамас та хізбалла воюють з Ізраїлем, який є союзником США поза межами блоку. Та й росія не в стороні не тільки в Сирії чи Африці, але й в війні хамасу з Ізраїлем! Були дані про участь росії у підготовці бойовиків. Колишня суперниця Трампа по праймеріз Ніккі Хейлі прямо звинуватила Росію у допомозі хамасу під час підготовки нападу на Ізраїль, зокрема - у передачі розвідданих. "Я думаю, ми знаємо, що російська розвідка брала участь у наданні допомоги Ірану та хамасу в тому, що вони зробили… Росія намагається, але не може, грати по обидва боки барикад. Хамас не мав своєї інформації". Також вона звертає увагу на те, як світ відвернувся від росії та України, коли почав стежити за подіями в Ізраїлі, тобто путін змусив США та Захід перейти з України на Ізраїль. Участь у цих подіях Китаю – питання окремого аналізу.
Загальною рисою конфліктів гібридної світової війни,– від оборони України до протистояння блокаді морських шляхів хуситами та війни Ізраїлю з хамасом,- було те, що відзначалася оперативна нестача поповнення боєкомплекту. США, Європа, Ізраїль досі не змогли перейти на воєнні рейки. А кремль, як ми з вами вже казали, попри санкції зумів це зробити, ніяк не зважаючи на потреби власного населення. Sky News стверджує, що за кожен постріл ЗСУ війська загарбників можуть випустити приблизно п’ять снарядів. Виробництво артснарядів у росії майже в три рази перевищує показник західних партнерів України, і коштують вони в чотири рази дешевше. Союзники України намагалися збільшити виробництво на своїх заводах, але їхня здатність все ще відстає від росії, попри теоретично сукупну економічну потужність, що сильно перевершує російську.
Європейський виробник MBDA не може збільшити постачання ракет у короткостроковій перспективі. Президент ЄНП Манфред Вебер казав, що європейський оборонно-промисловий сектор має перейти у режим воєнної економіки, та поки що цього не зроблено, хоча Єврокомісія і висунула пропозицію Європейському Союзу щодо стимуляції оборонної промисловості для того, щоб перевести її в режим військової економіки. Єврокомісар з питань промисловості Тьєррі Бретон сказав, що Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за власну безпеку, незалежно від результату виборів у союзників кожні чотири роки.
Голова Rheinmetall Паппергер закликав до значного збільшення військових витрат, щоб Німеччина могла стати здатною захистити себе. "Західний світ не готовий до конвенційної війни", - наголосив він. Поки що його фірма поставить в Україну 20 додаткових БМП Marder. За оцінками Паппергера, для того, щоб поповнити власні запаси артилерійських боєприпасів, виробництво повинно тривати десять років.
У той же час 40% економіки росії працює на війну.  Перед початком повномасштабної російської агресії на базах в арсеналах було приблизно 14 млн снарядів. Вже використано понад 10 млн. Те, що залишилося, потребує ремонтних та регламентних робіт, тому отримуються снаряди, ракети, безпілотники в ірані, північній кореї, бєларусі. За понад два роки повномасштабної війни проти України росія втратила майже 16 тис. одиниць військової техніки. Вжен виведено зі сховищ 40% стратегічних резервів танків. Повністю вибиті майже всі гвардійські частини, десантура й фахівці. Виведено з ладу півмільйона особового складу (цифри в різних джерелах можуть бути дещо різними). Формується Північне угруповання військ з елементів Ленінградського військового округу, яке має діяти на Бєлгородсько-Харківському оперативному напрямку, оголюються також інші стратегічні напрямки. У британській розвідці навіть вважають, що росії не вдалося продемонструвати свою військову силу на параді 9 травня, що  пов’язано зі значними втратами особового складу і техніки в результаті війни проти України. Воєнні "успіхи" нікчемні, втрати величезні, але це не має жодного значення для скаженого путіна. Влаштована перебудова в управлінській вертикалі заради остаточного переходу до тотальної мілітаризації економіки та перебудови систем постачання – все для армії.
Коли Кремль створив монополію на інформацію, то зміг робити з росіянами все, що хоче, вважає Р. Цимбалюк. Л. Нєвзлін уважає, що у путіна є надзавдання - творення "путінської людини". Виникла соціальна група нових "молодих багатих" як один з результатів війни проти України. Вони крім виплат, отримуватимуть різні державні пільги, аж до іпотеки зі спеціальними умовами. Ймовірно, саме брати Бєлоусови підвели економічну базу під нове видання "диктатури пролетаріату", покликане забезпечити соціальну базу "вічного путінізму". Також у росії може початись трудова мобілізація. Зміни до трудового законодавства дозволять переміщати людей в ті регіони, де не вистачає робітників,- такий собі військовий комунізм. Політики та аналітики на Заході кажуть, що путіна слід поставити на місце, і  цивілізований світ не може дати Україні програти.
Голова Служби військової контррозвідки Польщі генерал Ярослав Строжик уже заявив, що путін  готовий до воєнної операції проти однієї з країн Балтії. Гібридна війна, крім військового, має ряд інших вимірів. Командувач Збройних сил Фінляндії генерал Янне Яаккола заявив, що рф може продовжити гібридні атаки, у тому числі глушіння сигналу та втручання у вибори, щоб випробувати єдність Альянсу. Росія регулярно згадує наявність у себе ядерної зброї для погроз та залякувань, проводить "навчання". Московити в принципі тупо імітують риторику карибської кризи 1962 року. Та міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський стверджує, що "американці сказали росіянам, що якщо ви підірвете ядерну бомбу, навіть якщо вона нікого не вб'є, то ми вдаримо по всіх ваших цілях в Україні звичайною зброєю, ми знищимо їх усі". Китай та Індія також попередили Росію про заборону застосування ядерної зброї.  
Коротко стосовно Китаю. Ми з вами говорили, що заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх казала, що "Китай спостерігає за тим, як ми підтримуємо Україну перед обличчям відкритої агресії рф. Якщо ми схибимо, то це заохотить КНР до ще більш провокаційних дій в Індо-Тихоокеанському регіоні". Міністр оборони Великої Британії Грант Шеппс казав, що летальна допомога надходить або буде надходити з Китаю в росію. Дані митних органів Китаю, які дослідили у Японії, вказують на те, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Китай збільшив експорт до росії нітроцелюлози, яку використовують для виробництва боєприпасів. Та Китай не хоче війни й висловлює роздратування саме актуалізацією питань ядерної зброї.  Путіна та його родину Китай, можливо, врятує. але втягуватись у війну не буде. Путін підігравав Сі Цзіньпіну щодо "справедливого багатополярного світу", що було програмою перших термінів Сі, та зараз ідеологія Китаю схиляється до нової біполярної конкуренції зі США. Відповідно переговорні зусилля Китаю спрямовані на Захід. Китай зараз стоїть перед економічними проблемами та зацікавлений у добрих відносинах з Європою та Америкою. Від позиції Китаю залежить результат і Саміту миру в червні у Швейцарії. Щоправда, Китай і Швейцария хочуть запросити на саміт росію.
Ще під час воєнних дій "під егідою" ОБСЄ ми говорили щодо необхідності асиметричних ходів і дій. Ігаль Левін стверджує, що треба шукати асиметричні засоби впливу на росію глобально. Використання морських безпілотників – це асиметричний підхід. І в цьому плані важливо виносити війну за межі України. "Сірі зони" мають бути не на території України, а на території агресора. На сьогодні вже десять країн виступили за те, щоб Київ міг використовувати західну зброю для ударів по території росії.
Може бути ще багато підходів, про які ми тут не будемо говорити.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet