Головна Контакти Карта сайту




19 March, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Адам Кузнєц: Кажуть, що великих депресій більше не буде

11.10.2022

Адам Кузнєц /
Версія для друку
Ми з вами, дорогі друзі, зустрічаємось нечасто, частіше "під НобЕля", і зачіпаємо суто практичні теми, що стосуються, наприклад, гіг-економіки, теорії аукціонів.
Та нині не менш практичними є теми, пов’язані з відновленням нашої країни та повною зміною економічних, юридичних та організаційних основ. Відновлення України - це абсолютно безпрецедентне сучасне завдання. Щодо нього розмова тільки починається. Конференція в Лугано, Ініціатива Advantage Ukraine, пропозиції наших економістів,- все це підступи до можливого плану Маршалла. Не буду тут аналізувати питання, хто саме і як буде розпоряджатись коштами, виділеними на відбудову (фактично побудову нової країни), бо до розуміння самої систематики можливого плану наші владоможці ще мають дійти. Відповідно і до того, які величезні конкретні зміни мають статися в державному управлінні, економічному баченні, мисленні відповідальних осіб, становленні правової держави, про що нагадують наші ліберальні економісти, у тому числі Ігор Гоппе.
А в цьому році Нобелівська премія з економіки була присуджена ексголові ФРС Бену Бернанке та економістам Дугласу Даймонду і Філіпу Дівбігу, дослідження яких сприяли подоланню глобальної фінансової кризи 2008 року.
Велика депресія 1930-х років тривала десятиліття, призвела до стагнації та поширення кризи в світі. І за Кейнса, і пізніше, вважалося, що банкрутства банків є наслідком депресії, а не причиною. Дослідження Бернанке, навпаки, переконували, що крах банківської системи поглиблює кризу та розтягує її у часі, а стабільність системи швидше повертає економіку до зростання. Банки володіють даними про стан справ на ринках, залучають експертів і збирають інформацію про компанії. І якщо вони випадуть з життя суспільства, рецесія перетворюється у затяжну депресію.
Паніка є головним ворогом банківської системи, особливо, коли інформація миттєво поширюється. Явище паніки на фінансових ринках досліджували два лауреати – Дуглас Даймонд та Філіп Дівбіг. У своїй моделі вони науково обґрунтували ситуацію, коли з’являються чутки про банкрутство банку, і люди масово забирають свої вклади. Через вихід великої кількості клієнтів банк може втратити всі активи, навіть якщо чутки про його проблеми були вигадкою.
Щоби паніка не була такою руйнівною, Даймонд та Дівбіг пропонують урядам під час майбутніх криз активніше страхувати депозити людей або в надзвичайних обставинах ставати кредитором останньої інстанції. Існування механізму державного страхування зменшує ризик банкрутства банків, адже так вкладники стають менш схильними до паніки. Люди не забирають гроші після кожної негативної новини, бо держава готова покрити всі збитки. Наукові роботи Даймонда, Дівбіга та Бернанке допомогли зрозуміти роль банків у сучасній ринковій економіці.
В Україні ідея страхування вкладів була втілена у Фонді гарантування вкладів, який повертає клієнтам збанкрутілих установ депозити, яка теж повинна перевірятися практикою та змінюватися, як уже писав на нашому сайті Володимир Токарєв.
Нині збурений світ на порозі рецесії. Центробанки розвинених країн підвищують ключову ставку, і паніка потроху розкручується. Заспокоювати інвесторів Credit Suisse. довелося центробанку Швейцарії. На думку Даймонда, завдяки досвіду та поліпшенню регулювання банків світ став більш стійким до економічних потрясінь. У той же час за страховими фірмами та взаємними фондами теж треба уважно спостерігати.
Міністерка закордонних справ Великої Британії (і наступний прем'єр-міністр!) Ліз Трасс уже закликала до субсидування страхових внесків, аби страховики лондонського Сіті страхували інвесторів, які своєю чергою інвестуватимуть в Україну.
Великих депресій, можливо, і не буде, якщо не буде великих потрясінь. А восьмирічна війна росії проти України вже є явищем світовим.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet