Головна Контакти Карта сайту




29 March, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Яків Гольденберг:Щодо деяких антиліберальних закидів у часи практичної вірусології

29.04.2020

Версія для друку
Наші молоді ліберали дещо занепокоєні антиліберальною риторикою, яка часто випліскується на сторінки досить поважних видань. Не бійтеся, ви нормальні.
Таке буває не тільки з традиційної нелюбові націоналістів та комуністів до лібералізму.
Часто це просто замовлення, у якому можуть пропонуватися дуже невиважені оцінки, неприязнь до якогось типу людей або до деяких людських зносин та якостей узагалі. Такими, наприклад, відносно християнства є сатаністи.
В одній із хамських, великих за обсягом та зазвичай беззмістовних публікацій можемо прочитати таке: "… у навкокололіберальних колах, які в рідній батьківщині зазвичай годуються або за рахунок зарубіжних грантів, або недоїдками накраденого у олігархічної годівниці, можна було посилатися на такого собі Френсіса Фукуяму з його… псевдонауковими поглядами на тему "кінця історії". Це американське диво японського походження навіть привозили в Україну за гроші такого собі "самого просунутого олігарха нашого хуторка". Надзвичайно нахабно та безграмотно. З терміном "кінця історії" і ми полемізували, хоча суть того, що п. Фукуяма аналізував, було зрозуміла.
Та оперативний автор посилається на найновіший досвід летючого "чорного слона". Виявляється, у "розрахунок абсолютно не приймався той факт, що саме в цей час все більш височів авторитарний Китай, який показав зараз свою ефективність в боротьбі з вірусом, у порівнянні із західними демократами, що в країнах третього світу все більше розгорявся ісламський екстремізм, який разом з натовпами біженців незабаром захлеснув країни "золотого мільярда"… Як вчили класики, практика є критерій істини. Ця висмоктана з пальця теорія виявилася неадекватною, і про "кінець історії" вже не згадують навіть зараз, під час пандемії".

Що ж, ми спробуємо і ми прийняти цей глобальний факт.
Та спочатку скажемо, що практика ніяк не може бути абсолютним критерієм істини, оскільки вона завжди є практикою певного історичного етапу розвитку.
По перше, не треба дуже хвилюватися за стан "золотого мільярда". Можна бути щасливим і поза ним, і нещасним у ньому. Хвилюйтеся за себе. За свою країну, що в різних сенсах тупцює на місці тридцять років.

По друге, на досвід Китаю, який рекламував і президент Зеленський (!), треба подивитися уважно. І глибоко порівняти дієву демократію та авторитаризм.
В.Д. Хенсон каже, що "із самого початку брехня, обман і хитрість оточували таємничу інфекцію… Коронавірус допоміг нагадати світові, що протести демократії в Гонконзі, моторошні табору по перевихованню на 1 млн осіб для уйгурських мусульман,.. оруеллівське стеження за населенням були характерними, а не випадковими".

Вірус був досліджений епідеміологами ще за рік до передачі вірусу до людини, це питання не тільки Китаю.
Інша справа практика, коли вірус дістався до людей.

Авторитарний режим (між іншим, не однопартійний, бо однопартійна система була тільки в СРСР), в глибинній основі традиційний, на відміну від уже не зовсім традиційного Тайваню та постбританського Гонконгу спочатку замовчував епідемію та припустив її серйозне поширення, причому помер навіть доктор - перший інформатор, якого звинуватили у панікерстві. Тобто комуністична влада - злочинниця, винувата у поширенні вірусу. Тайванський уряд 31 грудня 2019 року направив у координаційний центр Міжнародних медико-санітарних правил Всесвітньої організаціі охорони здоров’я електронний лист-сповіщення із запитом додаткової інформації, але не отримав її.

Потім, коли керівник Сі взявся до справи, боротьба з вірусом почалася з використанням всіх переваг централізованого керівництва. Централізація допомогла мобілізувати всі сили. Ізоляція (було заборонено виходити зі свого житла попри будь-які обставини,продукти харчування іноді доставлялися за допомогою прив’язаного до мотузки відра, яке жителі спускали з вікон на вулицю), контроль за переміщенням осіб за допомогою стільникових даних, ізоляція всіх осіб, що контактували з хворим та інші заходи показали ефективність.

Держсекретар США Помпео звинуватив Китай у проведенні кампанії з дезінформації, а президент Трамп жалкував про те, що Китай не надавав Сполученим Штатам повної інформації. Представник МЗС КНР Ген Шуан відхилив звинувачення у замовчуванні Китаєм інформації та зазначив ефективність Китаю у боротьбі з COVID-19, звинувативши при цьому США в неефективності.

Відомо, що Китай досяг у ті ж самі 30 років (дещо більше) величезних успіхів, у тому числі за можливості розвивати промисловість країн "золотого мільярда" на своїй території він був у змозі копіювати найкращі технічні зразки, отримувати краще обладнання, і тепер багато у чому випередив досягнення партнерів. Та вони надалі будуть менше довіряти йому у виконанні зобов'язань, міжнародних угод. Канали поставок будуть диверсифіковані. Туризм зменшиться.
Країни, які мали особливо тісні комерційні та культурні зв'язки з Китаєм - Іран, Південна Корея та Італія - найбільше постраждали під час епідемії через мовчання і лукавства Китаю. Загалом можна стверджувати, що авторитарні режими - як влада чи Китаю, чи Ірану, чи арабської автономії у Палестині, зайняті тим, як використати пандемію у своїх власних інтересах.

А демократичні уряди працювали по різному. В Італії були серйозні проблеми, проте на стадіонах донедавна було повно людей. У Швеції перехворіло на середину квітня 1000 чол., ніякого надзвичайного стану.
Для розвитку потрібна демократія. Для порядку – жорсткість.

Як би ми ні критикували нашу медицину (а наш президент критикує результати другого ступеня медичної реформи другого ступеня, хоча він ще й не починався), робиться все можливе і дещо неможливе.

Буває, що оглядачі в інших галузях (наприклад, військових) раптом кажуть про кінець лібералізму (п. Арестович). Люди не розуміють основ. Яка може бути полеміка…

Так що не звертайте особливої уваги на недолугу критику лібералізму. Нам своє робить.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet