Головна Контакти Карта сайту




29 March, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Вибори 2007. Політичний прогноз заступника Голови партії Якова Гольденберга

10.09.2007

Версія для друку
Ще до початку позачергової парламентської кампанії з’явилося багато прогнозів. Більшість із них доповідала партії влади, якого успіху вона досягне на цих виборах наперекір усім „помаранчевим”. Один із останніх відчайдуш намагається довести „перспективність” новоявленого й одночасно старого, як уся номенклатура, блоку „КУЧМА”. Інший „прогноз” – від маловідомого центру ахметівській газеті навіть створив маленьку „історійку”, в якій невідомо хто більше „вляпався”: газета, її юна, але вертка не по роках кореспондентка, керівник центру, партія, рейтинг якої заради невідомої цілі „надув” цей центр. Моя думка щодо задуму газети буде висловлена пізніше.

Щодо можливої поразки вже починають дуже хвилюватися владні партії. Прокручуються різні варіанти зриву виборів, одним з яких передбачалось зібрати на сесію вже розпущеного ВРУ 300 депутатів. Воістину ідея фікс... І знову не сталося, як гадалося.

На кожних виборах ми давали „внутрішньопартійні” прогнози. Так і на ці вибори з самого початку ми не випадково були впевнені в проходженні Блоку Верки Сердючки. Після нереєстрації блоку подальші події втратили в цікавості. Вони надзвичайно втратили й в перспективі розвитку політикуму й країни. Але громадянам небайдуже те, що буде. І тому я спробував скласти прогноз на підставі результатів минулорічних виборів та деяких тенденцій.

Початкова система побудови прогнозу заснована на тому, що не так уже багато часу пройшло з минулих виборів, і симпатики тої чи іншої сили, що не бере участь у позачергових виборах, можуть віддати голос за іншу подібну. За цього поділу можливі ті чи інші суб’єктивні припущення, але вони не вийдуть за межі відомих результатів. Друге наближення надасть можливість врахувати тенденції цього року.

Отже, почнемо початковий „арифметичний” прогноз за порядком реєстрації партій та блоків у ЦВК.

1. Комуністична партія України йде, як і рік тому, самостійно, і жодна політична сила, що брала участь у минулих виборах і не бере участі зараз, не може, навіть умовно, приплюсувати свої голоси до голосів за комуністів. Отже, поки що у них усього 3,66%.

2. Партія регіонів, як відомо, взяла на останніх виборах 32,14%. З певною натяжкою, бо знаю досить багато людей з „Віча”, що не будуть голосувати за регіоналів, а дехто навіть був у нашому цьогорічному списку, додамо їм усе-таки 1,74% від „Віча”, 1,01% від НеТаків, 0,47% від „ЕКО+25%”, 0,14% від „Держави-Трудового Союзу”, 0,12% від Партії політики Путіна, 0,09% від „Трудової України” внаслідок остаточного переходу п. Коновалюка до регіоналів, а також 0,04% блоку „Сонце” п. Ржавського з тієї ж причини. Всього виходить 35,75%. Уявляється, що це їх максимум.

3. Прогресивна соціалістична партія України взяла 2,93%, і цей результат вже ніколи не повториться.

4. "Блок Литвина" (Народна Партія, Трудова партія України) мав в дещо іншому складі 2,44%. Селянська партія за нового керівництва умовно може віддати свої 0,31%, хоча і Селянському блоку може щось перепасти. Оскільки п. Сирота нині увійшов у блок Литвина, додамо ще 0,08% від уже призабутого блоку Олійника-Сироти. Усього виходить 2,83%. Це не максимум, але подивимося далі.

5. Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА" (Громадянська партія "ПОРА", Європейська партія України, Народний Рух України, Народний Союз "Наша Україна", Партія захисників Вітчизни, Партія Християнсько-Демократичний Союз, Політична партія "Вперед, Україно!", Українська Народна Партія, Українська республіканська партія “Собор”) для початку має 13,95%. Очевидно, це мінімум. Додамо йому 1,87% Українського Народного блоку Костенка і Плюща, який майже в повному складі увійшов у НУ-НС (тільки наш давній партнер УСелДП зараз знаходиться в Селянському блоці). Додамо 0,96% „залізничної” партії „Відродження” (на це є певні підстави); абсолютно вірогідно 0,65% Блоку Юрія Кармазіна, 0,06% „Виборчого блоку „Євген Марчук - „Єдність”, 0,02% „Вперед, Україно!”; а також методом „виключення”, бо більше нема за кого голосувати цим силам, 0,3% „Блоку Лазаренка”, 0,13% НРУ за єдність п. Бойка, 0,04% „Європейської столиці” та 0,04% ЛПУ. Всього „набігає” 18,02%.

6. Всеукраїнське об’єднання "Свобода" взяло на виборах 0,36%. З натяжкою можна зараз віддати йому 0,09% Української консервативної  партії, 0,06% голосів за УНА. Повністю переходять голоси „Зеленої планети”, голова якої зараз увійшла в список „Свободи”, це 0,38%. Всього виходить 0,83%. Це, скоріше, трохи вище можливого максимуму.

7. "Блок Юлії Тимошенко" (Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина", Партія "Реформи і порядок", Українська соціал-демократична партія) рік тому взяла 22,29%. Враховуючи солідну кількість „поділених” (так і хочеться сказати - „роздерибанених” між переможцями) депутатських місць, вперше блок отримав таку солідну фракцію, що стала реальним рушієм опозиції. Зараз би за неї проголосували би й прихильники блоку „Пора - ПРП”, оскільки ПРП остаточно увійшла в БЮТ (тодішня невелика за впливом „Пора” знаходиться нині в чотирьох таборах). Це 1,47%. Керівник „Третьої сили” п. Збітнєв фактично співпрацює з БЮТ і додасть 0,13%. Додамо також методом виключення голоси Партії честі (0,15%), ППСУ (0,1%) та „Патріотів України” (0,04%). Сума - 24,18%.

8. Соціалістична партія України отримала на виборах 5,69% голосів.

9. Всеукраїнська партія Народної Довіри п. Азарова, незважаючи на певні торішні спроби створити великий блок, знову йде самостійно. Її результат - 0,11%.

10. Блок "Всеукраїнська громада" (Всеукраїнська партія Миру і Єдності, Партія "Національно-демократичне об'єднання "Україна", Політична партія малого і середнього бізнесу України, Політична партія "Совість України") як новостворений, але запізнілий недорезультат задуму великого блоку невеликих партій не може претендувати на реальну частку вже розподілених голосів (наприклад, „Патріотів України”, в складі яких була ППМСБУ). Умовно надамо йому 0,2%.

11. Партія національно-економічного розвитку України отримала у минулому році 0,23%.

12. "Виборчий блок Людмили Супрун – Український Регіональний Актив" (Демократична партія України, Народно-демократична партія, Республіканська Християнська партія) дещо в іншому форматі був Блоком НДП і отримав 0,49%.

13. Комуністична партія України (оновлена) у виборах участі не брала. Поки що дамо їй 0,05%.

14. Партія Вільних Демократів. Колишнє „Яблуко”, а тепер за назвою клон нашої партії, було пристойно представлене в БЮТ. Самостійну їхню „вільну” пісню оцінимо в 0,9%.

15. Селянський Блок "Аграрна Україна" (Партія відродження села, Політична партія "Народна партія Нова Україна”, Українська селянська демократична партія). ПВС п. Томича (раніше Партія вільних селян та підприємців), надзвичайно цікава за проектом п. Чорного ППНПНУ та давні наші друзі з УСелДП об’єднали майже всіх селян у двічі селянському блоці. Невистачає тільки відродженої Аграрної, що затрималася з перереєстрацією, та загубленої десь Селянської. Років дев’ять тому це було би дуже солідно. Поки що дамо їм 0,7%.

16. Партія Зелених України, незважаючи на невдачу в справі об’єднання всіх зелених, знову йде самостійно. Мала рік тому всього 0,54%.

17. "Український Народний Блок" (Всеукраїнська Чорнобильська Народна Партія "За добробут та соціальний захист народу", політична партія "Україна Соборна"). Перша з цих партій раніше була в складі блоку „Влада народу”, який запам’ятався тільки дивною філологічною радіорекламою. В цьому блоці також була Партія захисту пенсіонерів України, що входить нині в інший блок. Думаю, нема сенсу ділити ці голоси. Має 0,09%.

18. "Блок партії пенсіонерів України" (Партія Захисту Пенсіонерів України, Партія Пенсіонерів України). Незважаючи на трохи дивну назву, залишаємо їм поки що законні 0,2% від ППУ.

19. Виборчий блок політичних партій "КУЧМА" (Конституція – Україна – Честь – Мир – Антифашизм) (Партія "Союз", Політична партія "Всеукраїнське об'єднання "Центр"). Поки що без коментарів дамо їх законні 0,2% від блоку „За союз”.

20. Блок „Християнський блок” (Всеукраїнська політична партія „Екологічний та соціальний захист”, Соціально-християнська партія). Поки що віддаємо цьому блоку голоси СХП – 0,09% та досить умовно голоси Партії Соціального захисту – 0,05%. Всього 0,14%.

При такому розкладі до парламенту проходять ті самі партії, що попрацювали на себе в парламенті рік. Якщо ми складемо докупи всі голоси за них, то вийде 87,3%, що очевидно за меншої кількості учасників, ніж у минулих виборах. Якщо біля 4% проголосує ні за яку партію (блок) – у нас вийшло 3,93%, що немало, тоді розподілені між переможцями згідно закладеної в законі процедури будуть усього 8,8%. Ось така автоматична справедливість. Якщо ж буде всього одна партія, як уже колись було, справедливість буде абсолютною.

Тепер почнемо розгортати наш справжній прогноз, здійснений на базі викладеного вище.

1. Комуністична партія України, на жаль, може відчути останнє дихання, причому отримає дещо більше, ніж її „законних” 3,66%. Вперше з часів створення та структурування СПУ, якому могла позаздрити й КПУ, її симпатики переходять до п.п. Луценка та Вінського, які нині відомо де. А молоді стихійні комуністи з СПУ, котрим хоч якось подобався унікальний демагог п. Симоненко, можуть із безвиході повернутися обличчям до КПУ. До них треба додати „інтернаціоналістів” імені східнослов’янської єдності, яким набридли балачки та неефективність ПСПУ. Із урахуванням зменшення ваги СПУ ми даємо КПУ 4,7%.

2. Партія регіонів, практично як єдина партія влади, і в першу чергу „донецькі”, підім’яла під себе всі виконавчі органи на місцях, що мають хоч якесь відношення до силових міністерств та юстиції,- від керівника міліції в обласному районі Одеської області до керівника БТІ в столиці. Дехто рік тому вже вирішив, що виборів не буде дуже довго. Нечувано роздуті штати міністерств, створені нові. Повний контроль над усіма потоками, ВЕЗами. Купа віце-прем’єрів заважає працювати міністрам, особливо новий силовий. Про суперництво з президентом, що призвело до позачергових виборів, окрема тема. Партія влади за місяць до виборів дуже сумнівається у своєму успіху і вдається до будь-яких засобів. В рекламі регіонів нахабно сказано, що держава уже дає молодим мамам за другу дитину 25 тисяч гривень. Невже ця цілковита брехня може дати ті 35,75%, про які говорилося в першому розрахунку? Враховуючи ще й певну конкуренцію на її полі, активність БЮТ на сході, максимум, що отримає ПР – округлено 32%.

3. Прогресивна соціалістична партія України має готуватися до нового провалу, ще більш відчутного. Необхідні кошти для кампанії Ірак дати не може, а Росія вже не хоче. Даємо їй 2,2%.

4. Блок Литвина, за всіх недоліків лідера та команди, за неявної підтримки помаранчевих, пробудження інтересу до ”миротворця”, що заради красного слівця сьогодні призвав чуму на обидва „великих” доми, вхопив момент і має набрати набагато більше розрахункових 2,83%. Даємо обережно 3,05%.

5. Блок "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА", вимушено виходячи з термінів виборів, надто швидко „переварив” перспективну організацію „Народна самооборона”. Багато партій увійшло в блок, та багато з них, як ми й говорили, є, як мінімум, баластом. У той же час справжні демократичні партії не змогли довести свою необхідність демократичному блоку. Динаміка головного конфлікту кожен день дарує глядачам інформацію, хто дійсно є хто, і регіонали тут не у виграшу. Відповідно „Наша Україна”, незважаючи на недостатньо системну рекламу, а також конкуренцію БЮТ, має шанси приблизно на 19%.

6. ВО "Свобода" устами лідера зі збитковим прізвищем настійливо продовжує шукати ворогів, для яких свобода має бути обмежена, що, на щастя нашої країни, нецікаво майже всім. Підтримують його тільки такі, як він сам. Все ж байки про українську Україну не полишають і деяких діячів з більш поміркованих кіл „Нашої України”. Пора вже визначити, що мається на увазі. Більше буде довіри справжнім політикам. Більш безпечно будуть почувати себе громадяни різних національностей. Раз Мінюст уважає, що реєстрацію цієї партії, що розпалює міжнаціональну ворожнечу, не можна скасувати, то даємо такій „Свободі” максимум 0,7%.

7. Блок Юлії Тимошенко зберігає позитивну динаміку. Практично лідером та речниками сказано все, що потрібно для сприйняття українського європейця, більше, ніж „Новою Україною” рік тому. Нещодавно харизматична лідерка стоїчно витримала бандитську атаку донецьких „виборців”. Обличчя та голоси речників вигідно відрізняються від опонуючих. Фактично це єдина сила, що пропонує динаміку розвитку. Зменшити результат БЮТ зможе тільки штучне необачне тертя з партнерами – НУ-НС. Реальних 27,5% блок може взяти.

8. Соціалістична партія України внаслідок викладеного вище отримує 2,9% голосів.

9. Всеукраїнська партія Народної Довіри, окрім реклами в журналі, що видається її лідером, кампанії не веде. Розмови про особливу ідеологію не підкріплюються теоретичними роботами. Максимальний результат - 0,2 %.

10. Блок "Всеукраїнська громада" отримує ті ж 0,2%, що і в першому розрахунку.

11. Партія національно-економічного розвитку України може набрати максимум 0,3%.

12. Блок Людмили Супрун веде недостатню роботу, але певний потенціал є. Даємо йому 0,9%.

13. Комуністична партія України (оновлена) отримує первинні 0,05%.

14. Партія Вільних Демократів, незважаючи на бурхливі інтерв’ю, що направлені начебто проти всіх, а переважно проти БЮТ, та навіть деякі прогнози щодо їх участі у майбутньому парламенті, отримує первинні 0,9%.

15. Селянський Блок отримує 0,7%.

16. Партія Зелених України реально отримає не більше 0,9%.

17. Український Народний Блок. Округлимо прогноз до 0,1%.

18. Блок партії пенсіонерів України - 0,2%.

19. Блок "КУЧМА" устами надзвичайно несподівано мітингового лідера п. Волкова шукає нестандартний піар, але він виглядає набагато менш смішно, ніж творчість Сердючки. Більше 0,2% дати ніяк не можемо.

20. Християнський блок. За всієї поваги – 0,2%.

До речі, про дивний прогноз, озвучений ахметівською газетою. Не думаю, що газету цікавила доля ХБ. Справжній сенс цього розкладу був у применшенні рейтингу основного суперника, тобто БЮТ.
Нікого не підтримає 3,9%.
За цього варіанту НУ-НС та БЮТ отримає 46,5%, а ПР з КПУ- 36,7. Це означає, що й „золотої акції” у п. Литвина не передбачається.
Розподіляться між переможцями 8,8% голосів.
От і все.

Насамкінець скажу, що цей прогноз безоплатно може передрукувати будь-яка газета, але тільки повністю.

Стосовно добровільного гонорару від ЗМІ або зацікавлених політкіл, приймаю без будь-яких обмежень, як на рахунок ЛДПУ, що наведений на сайті партії, так і наявними у будь-якій валюті. Тільки без розписки.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet