Головна Контакти Карта сайту




19 March, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Адам Кузнєц:Нова економіка – проблеми щастя працюючих

01.08.2019

Адам Кузнєц /
Версія для друку
Ми з вами говорили щодо необхідності зосередження молодих економістів на найновіших дослідженнях, про планування споживачів та прийняття ними рішень з метою довгострокового щастя (https://www.ldpu.org.ua/liberalism/59dcdb5084b3f/, https://www.ldpu.org.ua/liberalism/56bb482702b7d/), про нейроекономіку та нейромаркетинг. Не менш важливою є і проблематика щастя та психологічного благополуччя працюючих.

Як ми завжди кажемо, економіка в принципі неекономна, але ж економісти та менеджери всередині компаній намагаються різними шляхами зменшувати витрати та збільшувати прибуток. І за державного капіталізму, коли працювати повинні були всі, психологічні проблеми втрати роботи та знаходження нової завжди існували, особливо для певних дискримінованих спільнот. А якщо в ліберальному суспільстві з ринковою економікою дискримінація зведена до мінімальної, ці проблеми також мінімізуються. Це ми бачимо по більш спокійному та конструктивному ставленню наших дітей та онуків до зміни місця роботи, росту впевненості та самоповаги.

Все більше і у вільних економіках, і у нас розповсюджується робота на фрілансі чи за короткостроковими контрактами (гіг-економіка). Професор економіки сучасної французької школи INSEAD Марк Стебайл аналізує начебто не дуже привабливий психологічний стан зайнятих у гіг-економіці (роботі на фрілансі чи за короткостроковими контрактами). Водії Uber переживають за свої зарплати та безпеку. Серед працівників Deliveroo надто багато конкуренції. Власники Airbnb зіштовхуються з проблемами легалізації.

Але дані професорки Паризької школи економіки Бенедикти Апуей, які п. Стебайл переглянув, показали,що ці люди приблизно на 33% більше за інших схильні визнавати психологічні зрушення свого стану на краще, ніж працівники традиційної економіки.

Чому ж самозайнятість позитивно впливає на психологічне здоров’я?
Гіг-працевлаштування у Великобританії стрімко зростає, безробіття утримується на рекордно низькому рівні, а попит на послуги шерінгової економіки (тобто співспоживання) росте. Deliveroo, за даними Deloitte швидше за всіх зростала в 2018 році. Uber, попри проблеми з різними обмежувальними заходами у різних країнах, показує великий приріст прибутку. Ринок Airbnb у Лондоні вчетверо зріс з часів 2015-го.

М. Стебайл співставив дані дослідження Understanding Society (щодо стану домашніх господарств у Великобританії) та Google Trends, де видно популярність різноманітних пошукових запитів у різний час і різних місцях. Перше дослідження містить інформацію про здоров’я людей і демографію та відслідковує їхній тип працевлаштування, а пошукові запити в Google показували перші слова, що асоціюються з роботою в гіг-економіці на певній території. Це слугувало показником того, де саме працевлаштовані люди — в Uber, Deliveroo чи Airbnb. І професор з’ясував, що самозайняті працівники повідомляли про покращення здатності концентруватись та зростання самовпевненості, що є важливим для психологічного здоров’я. Ці працівники також повідомляли про зростання самооцінки та відчуття щастя.

Зростання самовпевненості та концентрації вписується в переваги відсутності необхідності слідувати обмеженням традиційних робіт - розкладу, встановленого начальником, чи складнощами, пов’язаними з поїздкою до офісу. Інше дослідження вказує на те, що водії Uber з Лондону хоч і заробляють менше, ніж більшість лондонців, але більше задоволені життям.

Для працівників традиційної економіки складні вимоги та низька автономність призводять до стресу. Люди, які працюють за контрактами, чиї години праці змінюються з тижня на тиждень, але бракує самоконтролю над розкладом — можуть бути під впливом більшого стресу ніж ті, хто працює на традиційних роботах. На противагу цьому гіг-працівники самі вирішують, коли їм працювати, і приймають власні рішення щодо клієнтів, що веде до більшого самоконтролю.

Показники здоров’я та благополуччя взяті зі загального опитування дослідження Understanding Society, де оцінювали поточний душевний стан респондентів і запитували, чи відрізняється він від того, як вони відчувають себе зазвичай. Деякі з питань стосувались концентрації, втрати сну через переживання, і відчуттів, що відіграють корисну роль або можуть призвести до проблем. Також були питання про те, чи щасливий нині респондент, чи не у депресії, і чи не бракує йому впевненості в собі.

Реальна зміна стосувалася коштів, витрачених на алкоголь. Водії Uber та Deliveroo частіше перебувають на роботі в той час, коли люди сидять у пабах чи за їжею, коли їх гроші найчастіше йдуть на напої. Це час пік для гіг-працівників, яким необхідно бути тверезими на їх роботах. Жінки, у яких немає університетської освіти, а також старші працівники особливо добре відчувають себе в плані психологічного здоров’я. Шерінгова економіка пропонує їм не лише гнучкість, а і прямий зв’язок, що дозволяє цим працівникам відчувати себе так, наче вони вносять реальний та безпосередній вклад. Особливо для жінок самозайнятість дає можливість працювати неповний робочий день, що неможливо на традиційних роботах. Оскільки досі жінки несуть більший тягар обов’язків по догляду, автономія є життєво важливою для їх психологічного здоров’я.

Менеджери можуть перенести цю гнучкість і в офісне життя, розширюючи можливості своїх працівників та прищеплюючи їм відповідальність за прийняття власних рішень з одночасним їх відходженням від постійної праці в openspace до роботи у віддаленому «офісі». Можна проаналізувати і економію часу та коштів від цього заходу.

Отже, самозайнятість позитивно впливає на психологічне здоров’я, навіть при всій своєї небезпечності. І навпаки — ненадійність контрактів з непрописаними годинами роботами, за якими працівники часто дізнаються свій розклад лише за кілька днів наперед, не асоціюється з покращенням психологічного стану, що спостерігається серед гіг-працівників.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet