Головна Контакти Карта сайту




29 March, 2024
Ліберально-демократична партія України
UKR     RUS     ENG
Свобода кожного - основа свободи всіх


Партія
Новини ЛДПУ
Кандидати та активісти
Лібералізм: теорія і практика
Інститут Лібералізму
Голосування
Фотоархів
Запитання і відповіді

Вхід



Яків Гольденберг: Бджоли проти лихих трутнів

20.01.2016

Яків Гольденберг /
Версія для друку
Я хочу, дорогі друзі, сьогодні, на "противагу" заголовку попередньої статті (https://www.ldpu.org.ua/liberalism/568cfea2d7457), подивитися на процес дещо під іншим кутом, бо справжні бджоли все ж таки працюють та виробляють ВВП, а інші особи (оси, трутні, ведмеді,- на ваш вибір) – користуються трудами бджілок і часто мають за це користування іще той самий корупційний бонус.

У продовження участі в Антикорупційному форумі, в упевненості, що боротьба з корупцією буде ще дуже довго актуальною, я споглядав продовження сюжету навколо одної кондитерської фабрики. Схоже, що відома депутатка була усе-таки права, і справжній акціонер хоч із боями, але повертає собі підприємство, а рейдер, що набивався у друзі пану Саакашвілі, програє. Захоплені політичною боротьбою, журналісти не дуже кваліфіковано "копали", і не всі моменти боротьби за підприємство нам зрозумілі. Фахівцям потрібна ж уся корпоративна історія. А її немає. Тому про деталі ми не можемо говорити.

Писали про корупцію давно, багато і незрозуміло, і що цікаво, майже без імен. А імена треба знати, особливо тих, хто ініціював і приймав неправосудні рішення. Хто з прокурорів та судей був "прихоплений" за "помилки", за знищення підприємств, зламані долі керівників та працівників, зрештою,- за зниження ВВП? Ніхто!

Пам’ятаю, коли майже чотири роки тому зграя Януковича починала входити в останній раж, Володя Золоторьов написав статтю "Корупція — мати порядку". Приймався тоді новий закон про боротьбу із корупцією (не смієтесь?). Янукович, підписуючи закон, наголосив, що закон підготовлено за допомогою міжнародних організацій, які спеціалізуються на корупції, хоча така структура, як GRECO, висловлювала невдоволення документом. Президент обіцяв створити якийсь уповноважений орган, закликав користуватися телефонами довіри.

Закон мав визначення корупції як невиправдане втручання чиновників. А "виправданим" - можна займатися... Фактично хотіли впорядкувати корупційну діяльність та керувати нею, а армія трутнів потрібна була режимові для збереження влади. Тому Володя і сказав про міністерство корупції, у якому кожний чиновник мав би свою людину.

Корупція спотворює та перекручує діяльність за нормативами, вважають західні експерти, тобто джерелом корупції є чиновник, і що корупція спотворює корисну за визначенням діяльність держави. Але за звичаєвим правом суспільства нашого, "вертикального", типу начальники з'являються звідкісь згори, а "формування їхніх обов'язків знаходиться поза досяжністю звичайних людей". Завдання людини, якій щось треба від начальства — захиститись від виправданого чи невиправданого втручання, тобто виконання чиновниками обов'язків. Це завдання вирішується підкупом начальників, які відповідно блокують зазіхання держави.

Намагання будувати горизонтальні зв’язки та послаблювати вертикальні, тобто побудова реального самоврядування тільки починаються. А коли самоврядування буде реальним, тоді "горизонтальна" структура дозволить імплементувати антикорупційні закони та їх виконання.

Таким чином, окрім того, що я казав у попередній статті про функціональне "стиснення" держави, необхідний розвиток справжнього самоврядування. А зменшення корупції як явища на нижчих щаблях дозволить ефективніше боротися з корупцією на високих рівнях. Про те, як важко змінити відносини навіть на рівні приморської селищної ради, упевнився глава Одеської ОДА. Він зустрівся з громадянами прямо на березі, який поділили між собою наближені до голови селищної ради, пообіцяв здійснити справедливість для людей, громади та держави. Але самі "упосліджені" люди не прийшли заявити про свої права. І ця проблема не одного дня.

Я писав, що на державні посади були запрошені люди, чия кредитна історія не пов’язана з нашим минулим і сучасним, і що ми це підтримуємо. Та вже сьогодні помічник глави ООДА Саша Боровик свідчить про незадовільні темпи змін в області та взагалі в країні. Він не думав, что буде вимушений тут переконувати робити реформи. Баварію з Одеської області робити не вдається. Не вдається і проштовхнути "Одесский пакет реформ". Тому почали боротьбу політичну. Чи вдасться за допомогою форумів таку боротьбу здійснювати успішно, силами одної нової партії, ще те питання…

З особистого спілкування з місцевими ініціаторами пакетів реформ та експатів, не можу не скласти враження, що не всі з них розуміють, що ряд ініціатив потребує синхронізації між собою та певної поступовості (особливо у військовий час), а деякі, навпаки, повинні впроваджуватися негайно. Наші реформатори, і також деякі іноземці, що дійсно не були готові до спротиву, до того ж є схематичними макроекономістами або управлінцями активами, що самі ніколи не бачили самого виробництва (у широкому сенсі). Тому, вважаю, треба об’єднувати зусилля колективів, що просувають споріднені проекти, і залучати фахівців, що добре знайомі з конкретними проблемами виробництва, впровадження інновацій, а також людей більш політичних, що в змозі впливати різними шляхами на конкретну ситуацію. Проблеми авторства не є важливими.

Повертаюсь до найбільших больових точок підприємців та підприємництва в умовах, коли вже начебто вдається вирішувати проблему за законом, без корупції, а, наприклад, "прокурорські", що раніше постійно годувалися на цій проблемі, та з їхньої подачі "суддівські" просто зупиняють господарську діяльність підприємства.

Прокуратура як явище пострадянського суспільства добре відомо авторові з середини 90-х, у том числі генпрокуратура. Про корумпованість, зарозумілість, кастовість "прокурорських", нерозуміння ними економіки відомо багато. Багато справ розвалювалося саме з приводу некомпетентності. Величезний збиток вони принесли господарству. Я вже не кажу про розчарування ентузіастів-підприємців. Також спочатку у 97-98 роках, і надалі з прокуратури масово уходили розумні грамотні люди, що нині відомі як депутати, досить високі чиновники в різних галузях. Зараз прокуратура є найгіршою пухлиною на тілі суспільства, незважаючи на те, що під тиском наших західних колег її повноваження та можливості зменшуються. І головне, я не знаю жодного випадку, коли "помилка" прокурора призвела до його "посадки".

Пан Саакашвілі у минулому році вже ініціював судове переслідування прокурорів, що раніше "сиділи" на митних потоках, а нині намагаються переслідувати експортерів, які вже знайшли законне порозуміння з дещо оновленою митницею (так званої горіхової мафії). І от, незважаючи на деякі оголошені справи проти прокурорських, інші (київські!) прокурори, проти рішення суду, що дозволяє експорт конкретної партії горіхів на Албанію, наздоганяють в Одеській області фуру як заправські гангстери, прострілюють шини, забирають у водія телефон, арештовують вантаж. Губернатор знаходить склад, де сховані "речдоки"; начебто на свій страх і ризик забирає цей вантаж і передає його власнику. Хоча мав при собі рішення суду та перетелефоновував заступнику генпрокурора по області. Правда, не царське це діло безпосередньо рятувати вантажі від злих прокурорів. Чи будуть повторювати досвід глави ООДА глави інших адміністрацій, здогадайтеся з трьох разів.

Це прокурори. А є ще податківці. Весь підприємницький досвід свідчить про неззмінність справ у цій системі. Мінфін, що є куратором служби формально, в особі вищого керівника поводить себе відсторонено.

Хто буде компенсувати, наприклад, незаконні дії керівництва ДПІ Подільського району Києва, що завдали "Укррічфлоту" збиток у розмірі 1,8 млн грн.? Цікаво також, чи відкриє НАБУ кримінальне провадження проти корупціонерів-податківців.

Лібералізм: теорія і практика
Новини ЛДПУ
 
Новітня історія ліберальних демократів у форумах


© 2005 Ліберально-демократична партія України.
Прес-служба ЛДПУ: [email protected]. Для зауважень та пропозицій: [email protected]
У разі використання матеріалів сайту посилання на www.ldpu.org.ua є обов'язковим.
Розробка та дизайн УРА Internet